Wkładki ortopedyczne – zalety, rodzaje, gdzie zamówić?

Wszyscy ludzie cenią sobie wygodę w czasie chodzenia i wykonywania codziennych obowiązków. Jednak wiele osób boryka się z różnymi problemami i chorobami stóp, a także wadami postawy. Aby wszyscy mogli odczuwać komfort podczas chodzenia, dobrym rozwiązaniem stać się może używanie specjalnych wkładek do butów, przynoszących wiele korzyści zdrowotnych.

Czym charakteryzują się wkładki ortopedyczne?

Tego rodzaju wkładki do butów są bardzo dobre dla osób, które chcą czuć się komfortowo w czasie przemieszczania się – i zarazem cenią sobie funkcjonalność oraz praktyczne rozwiązania. Jednak są one szczególnie ważne i potrzebne tym osobom, które mają wady postawy czy schorzenia stóp albo przeszły poważne urazy, kontuzje lub złamania. Jest tak, ponieważ odpowiednio dobrane wkładki ortopedyczne są w stanie wyeliminować ból, jaki w takich przypadkach odczuwany jest w czasie chodzenia, biegania oraz wykonywania różnego rodzaju codziennych czynności. Władki mogą zdecydowanie polepszyć jakość życia, wpływając pozytywnie na odciążanie kręgosłupa oraz stawów i bioder. Trzeba tutaj zaznaczyć, że na takie specjalistyczne wkładki najczęściej decydują się ludzie ze wspomnianymi powyżej chorobami i problemami zdrowotnymi, odczuwający codzienne dolegliwości bólowe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystały z nich również osoby zdrowe, ale na przykład uprawiające regularnie sport. Wkładki są również dobrym rozwiązaniem dla kobiet często noszących pantofle na wysokich obcasach (będą to wtedy wkładki żelowe do szpilek). Na rynku można też obecnie znaleźć wygodne wkładki do butów do pracy stojącej, które zniwelują zmęczenie stóp osób, które cały dzień stoją lub nieustannie się przemieszczają.

Wkładki do butów na różne schorzenia i wady postawy

Warto wiedzieć, ze zwiększenie swojej wygody chodzenia, które jest możliwe dzięki wkładkom ortopedycznym, da jeszcze lepsze efekty kiedy skorzysta się z oferty wykonania indywidualnych wkładek. Można to zrobić w specjalnie do tego przeznaczonym gabinecie. Tak dobrane wkładki do butów na płaskostopie czy wkładki na stopę płasko koślawą sprawią, że będą one idealnie pasować do posiadanej wady, nie generując żadnych ograniczeń. Wybór takich wkładek przyniesie ulgę stopom i całym nogom, chodzenie z nimi przestanie być też tak wyczerpujące (ze względu na zmniejszenie dolegliwości bólowych). Co ważne, by zamówić i zakupić np. wkładki do butów na haluksy, do wybranego gabinetu zazwyczaj nie trzeba udawać się z zaświadczeniem lekarskim. Po zgłoszeniu się, na miejscu fizjoterapeuci zajmą się dopasowaniem modelu wkładek do konkretnych stóp/wad/kontuzji, co odbędzie się przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu. Tak obsłużony zostanie każdy – niezależnie od tego czy jest sportowcem, osobą z konkretnym schorzeniem, czy po prostu szuka wkładek do chodzenia na wysokich obcasach. Zawsze trzeba spodziewać się tego, że wykwalifikowany pracownik gabinetu ortopedycznego, zazwyczaj fizjoterapeuta, podczas pierwszego spotkania przeprowadzi z nowych klientem dokładny wywiad. Dopiero później odbywa się komputerowe badanie stóp, które umożliwi określenie wszystkich niedogodności i schorzeń stóp, z jakimi boryka się dana osoba. Na podstawie wyników zostaną przygotowane wkładki, które najczęściej można odebrać już po kilku dniach. Indywidualnie przygotowane produkty, takie jak wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne albo wkładki ortopedyczne na koślawość kolan będą dopasowane oczywiście do posiadanego obuwia, by chodzenie mogło być w 100% komfortowe. Bardzo często zdarza się tak, że gabinet, w którym zostały przygotowane wkładki, gwarantuje swoim klientom również ich serwis. Oznacza to, że po jakimś czasie indywidualnie dobrane wkładki, które się w pewien sposób zniekształciły, mogą zostać wymodelowane na nowo – czasem nawet zostaną wymienione na nowe, co oczywiście jest bardzo dużą korzyścią dla noszącej je osoby.

Jak zakupić wkładki ortopedyczne?

Tak jak wspomniane było powyżej, indywidualnie przygotowywane wkładki ortopedyczne można zamówić w wybranym gabinecie Relax-Med, gdzie najlepiej uprzednio umówić się na wizytę, Tam po konsultacjach (mających na celu wykrycie wszelkich wad stóp) wkładki zostaną wykonane przez specjalistów, którzy mają w tym zakresie wiedzę i niezbędne umiejętności. Dzięki temu dobiorą odpowiednie wkładki do posiadanych schorzeń lub innych problemów (takich jak haluksy czy płaskostopie). Na indywidualne przygotowanie wkładek mogą również liczyć sportowcy (biegacze, narciarze), a także kobiety spędzające całe dnie na wysokich obcasach. Tym, co pozwala na przygotowanie dokładnie wyprofilowanych wkładek jest dokładne badanie stóp konkretnej osoby. Znaczenia należycie dobranych wkładek ortopedycznych nie należy minimalizować, ponieważ są one wygodne, ale mogą też wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Zdarza się bowiem, że osoby, które zdecydowały się na noszenie (indywidualnie przygotowanych) wkładek uniknęły zabiegów i operacji stóp.

Jakie zalety przynosi noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych?

Po pierwsze, wkładki te zmniejszają lub całkowicie eliminują uczucie dyskomfortu oraz ból, jakie towarzyszą zazwyczaj podczas chodzenia osobom z wadami postawy i różnego rodzaju schorzeniami kończyn dolnych. Po drugie, ich regularne użytkowanie pozwala na przywrócenie stopom ich pierwotnego (a więc właściwego) układu, co wpływa na zmniejszanie lub pozbywanie się występujących kłopotów ze stopami. Wśród innych zalet noszenia tego rodzaju wkładek można wymienić to, że:
– dobrze podtrzymują one wysklepienie stopy,
– utrzymują stopę we właściwej osi ruchu,
– sprawiają, że stopa idealnie przylega do podeszwy, dzięki czemu jest podtrzymywana na właściwym poziomie i nawet w czasie biegania i skrętów nie przemieszcza się w bucie,
– pozwalają na utrzymanie optymalnego nacisku nogi na podłoże,
– zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia urazów czy kontuzji,
– zapewniają wygodę chodzenia.
Wszystko to pokazuje, że łatwo można zadbać o swoje stopy, które są przecież bardzo ważną częścią ciała. Wkładki ortopedyczne sprawią, ze chodzenie i bieganie, ale nawet wykonywanie podstawowych czynności stanie się o wiele łatwiejsze, co przyniesie pozytywny wpływ na całe funkcjonowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *