Rak rakowi nierówny – jakie nowotwory najczęściej atakują nasze piersi?

Stał się jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla współczesnych kobiet, a profilaktyce tej choroby poświęca się coraz więcej uwagi. Nic w tym dziwnego. Rak piersi to jedna z częstszych przyczyn zgonów wśród kobiet, choć wczesne wykrycie choroby daje szansę na skuteczne pokonanie nowotworu. Niestety – choć lekarze biją na alarm, choć o konieczności wykonywania systematycznych badań mówi się coraz więcej, nasza wiedza na temat raka piersi wciąż nie jest zbyt obszerna. Co powinnyśmy wiedzieć? Jakie formy może przybierać rak piersi? Oto najważniejsze informacje na temat tego, jakie choroby nowotworowe najczęściej utrudniają życie kobietom.

Rak piersi i jego najczęstsze formy

Najczęściej występujące choroby nowotworowe atakujące kobiece piersi to przewodowy rak naciekający oraz zrazikowy rak naciekający. Przewodowy rak naciekający, który stanowi aż 90% przypadków raka piersi, atakuje przewody mleczne. Objawy tej choroby są dość charakterystyczne. Sygnałem najmocniej kojarzonym z tą choroba jest pojawienie się twardego guzka, który rośnie i sprawia coraz więcej problemów. Jednym z objawów pojawiających się w chwili, gdy guzek jest już bardzo duży, staje się zaciąganie lub wciąganie skóry nad guzem. Często, wskutek rozwoju choroby, dochodzi też do skrócenia przewodów mlecznych, co z kolei wiąże się ze zjawiskiem polegającym na wciąganiu brodawki sutkowej. Niepokojące objawy tej formy raka wiążą się też z wyglądem skóry. Pojawić może się na niej wiele małych zagłębień, niebezpiecznym sygnałem jest tez pojawienie się owrzodzenia. Rak piersi tego typu może być leczony z powodzeniem, jednak jego wczesne wykrycie stanowi podstawę sukcesu. Druga postać raka, z którą można się spotkać bardzo często, to zrazikowy rak naciekający. Stanowi on około 8% przypadków raka piersi. Ta choroba atakuje zraziki gruczołu piersiowego i objawia się w sposób podobny do raka przewodowego. Istotna różnica polega na tym, że zrazikowy rak naciekający może atakować kilka miejsc jednocześnie, a to czyni zeń jeszcze groźniejszego wroga.

Na jakie złośliwe choroby nowotworowe są jeszcze narażone nasze piersi?

Wspomniane już formy nowotworów występują najczęściej i to na ich wykrywaniu skupia się najczęściej profilaktyka. Warto jednak pamiętać, że rak piersi może przybierać też inne, nieco mniej znane formy, które mogą się okazać równie niebezpiecznym problemem. W gronie tym znajdują się mięsaki – dość rzadkie choroby nowotworowe piersi, które rozwijają się z komórek tkanki łącznej. Z tkanki łącznej i włóknistej mogą się z kolei rozwijać równie niebezpieczne włókniako-mięsaki. W przypadku kobiet w średnim i starszym wieku rozwija się rak piersi, znany jako choroba Pageta. Ta forma raka rozwija się w rejonie brodawki, a jej najbardziej charakterystyczną cechą jest wyprysk oraz powstające wokół brodawki owrzodzenie. Objawy te świadczą o raku, który rozwija się pod brodawką.

Każda forma raka piersi jest poważnym zagrożeniem dla naszego życia, każda wymaga też podjęcia odpowiednich kroków. By jednak możliwe stało się rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, musimy w porę wykryć niepokojące objawy i zgłosić się z nimi do lekarza. Niestety, większość z nas o tak ważnej sprawie, jak samobadanie piersi, zapomina, czego skutkiem jest niepokojąca liczba zgonów spowodowanych zbyt późno wykrytą chorobą nowotworową.

Artykuł został opracowany przez sklep internetowy dlaamazonek.pl. Firma oferuje wysoko wyspecjalizowane protezy piersi oraz bieliznę dla amazonek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *