Przyczyny powiększonych migdałków

Powiększone migdałki podniebienne są częstą przypadłością, która dotyka głównie dzieci, zazwyczaj między czwartym a dziesiątym rokiem życia.

Jakie są przyczyny powiększonych migdałków?

Przyczyny powiększonych migdałków podniebiennych mogą mieć wieloczynnikowe podłoże, a najpowszechniejsze są: powracające ostre stany zapalne gardła, towarzyszące zazwyczaj ostrym chorobom wieku dziecięcego (takim jak płonica i odra) oraz ogniska stanów zapalnych zlokalizowanych w sąsiedztwie migdałków: z próchniczych zębów, zatok przynosowych i błoń śluzowych nosa. Takie stany zapalne przyczyniają się właśnie do przewlekłej stymulacji wzrostowej tkanki chłonnej migdałków. Kiedy w grę wchodzą powiększone migdałki przyczyny to także zakażenia adenowirusami, ale też wpływy środowiskowe i klimatyczne.

Wpływ hormonów i alergii

Na rozwój tkanki chłonnej migdałków wpływ mają czasem także czynniki hormonalne, czyli poziom hormonów (we krwi) przedniego płata przysadki i hormonów kory nadnerczy. U dzieci chorujących na anginę zwiększa się np. poziom kortyzolu, co może stanowić ognisko zapalne. Migdałki podniebienne są częścią układu odpornościowego, dlatego powiększają się często, gdy organizm ma do czynienia z infekcjami wywołanymi bakteriami. Jedną z przyczyn przerostu migdałków jest także alergia: pokarmowa oraz wziewna. Czasem zdarza się, że powiększeniu ulega tylko jeden migdałek. Może to stanowić o nieco poważniejszych problemach zdrowotnych, takich jak zakażenia grzybicze, gruźlica, a nawet choroba nowotworowa.

Autor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *