Odbudowa kości pod implanty zębowe

Implanty zębowe, to najlepszy sposób na radość z pięknego uśmiechu po utracie własnych zębów, lub w sytuacji, kiedy nie są one wystarczająco zdrowe i estetyczne.
Niestety aby implanty zębowe mogły zostać wszczepione, stomatolog musi ocenić stan zdrowia pacjenta ze szczególnym uwzględnieniem stanu kości szczęk.
Kości nie mogą posiadać ubytków.

Kiedy kości posiadają ubytki?

Zanik kości w miejscach, gdzie zęby zostały utracone, to najzupełniej naturalny proces fizjologiczny. Im dłuższy jest odstęp czasu od ekstrakcji tym większy ubytek. W pierwszych tygodniach sięga on nawet 60% tkanki kostnej. Po upływie sześciu tygodni proces zwalnia, ale postępuje cały czas.
Do niedawna zabiegi wszczepiania implantów u pacjentów, którzy posiadają znaczne ubytki w tkance kostnej nie były możliwe.
Jak jest teraz?
Czy pacjent, który posiada ubytki w uzębieniu powstałe dłuższy czas temu, ma szansę na implanty?

REKLAMA: Potrzebny stomatolog w Poznaniu? Sprawdź stomatolog Poznań.

Odbudowa kości pod implanty – na czym polega?

Istnieje kilka technik, które może zalecić stomatolog w celu odbudowy dużych zaników kostnych przed wszczepieniem implantów. Oto niektóre z nich:

Podniesienie dla zatoki szczękowej (sinus lift)

Zatoki szczękowe należą do zatok obocznych nosa i są z nimi połączone przewodami nosowymi. Dno zatoki szczękowej, znajduje się nad wierzchołkami zębów od siódemki do czwórki. Gdy następuje utrata zębów bocznych, kość traci na ilości i jakości.
Zaradzić temu może spłycenie zatoki i tym samym odbudowa brakującej kości. Na tym właśnie polega podniesienie dna zatoki szczękowej.
Koszt tego zabiegu waha się w zależności od kliniki, w której jest wykonywany, oraz od metody.
Może wynosić od 1000 złotych metodą zamkniętą i 3000 złotych metodą otwartą do nawet dwukrotnie wyższej ceny za obie metody.

Sterowana regeneracja kości (GBR – guided bone regeneration)

Cena tego zabiegu posiada jeszcze większą rozpiętość , bo od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Na czym polega zabieg?
Za pomocą preparatów kościozastępczych lub kościotwórczych, tworzy się odpowiednie rusztowanie, na którym naturalnie regeneruje się tkanka kostna pacjenta. Jest to więc zabieg wspierający i odpowiednio ukierunkowujący naturalna zdolność organizmu do wytwarzania kości.

Autoprzeszczep

Tę metodę stosuje się w najtrudniejszych przypadkach, kiedy ubytek kości jest znaczny.
Kość do przeszczepu pobierana jest zwykle z okolicy sąsiadującej z miejscem, w które ma zostać wszczepiony implant. Ostatecznie stosuje się pobranie kości z innych części ciała – na przykład z biodra.
Dla uzupełnienia w celach podniesienia estetyki dziąseł, wykonywany jest jednocześnie przeszczep miękkiej tkanki łącznej pobranej z podniebienia.
Cena autoprzeszczepu kości wynosi od 1500 złotych w górę.

 

Zabiegi odbudowy kości są szansą nawet dla tych pacjentów, którzy utracili naturalne korzenie zębowe dawno temu. Tym niemniej aby obniżyć koszt implantacji, warto jest udać się do specjalisty jak najszybciej po utracie zęba. W ten sposób mamy również większe szanse na to, ze implant nie zostanie odrzucony, co niestety czasem się zdarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *