Lekarz gastrolog. Co leczy? Jak wygląda wizyta w gabinecie gastrologa?

Gdy pojawiają się dolegliwości ze strony żołądka, jelit czy wątroby, warto wybrać się do lekarza, który będzie mógł przeprowadzić kompleksową diagnostykę i wskazać na najlepsze metody leczenia. Wskazane jest wtedy udanie się do gastrologa – specjalisty w dziedzinie chorób układu pokarmowego. Co leczy gastrolog? Jak przebiega wizyta w jego gabinecie?

Kim jest gastrolog?

Gastrolog, a dokładnie gastroenterolog to lekarz skupiający się na schorzeniach układu pokarmowego: przełyku, żołądka, wątroby, trzustki, śledziony, jelit oraz pęcherzyka i dróg żółciowych.

Co diagnozuje ten lekarz? Co leczy gastrolog Łódź? W swojej praktyce zajmuje się on diagnostyką i leczeniem dolegliwości różnych typów, między innymi stanów zapalnych, zakażeń, chorób immunologicznych, a także nowotworów.

Wybrane choroby leczone przez gastrologa:
– zgaga – nadkwasota
– nawracające zaparcia
– wrzody żołądka i dwunastnicy
– zespół jelita drażliwego
– stłuszczenie i marskość wątroby
– kamica żółciowa
– zapalenie dróg żółciowych

Jak wygląda wizyta u gastrologa?

Wizyta w gabinecie lekarza gastrologa polega przede wszystkim na wywiadzie z pacjentem. Lekarz pyta między innymi o pojawiające się dolegliwości, ich natężenie, systematyczność, dotychczasowe schorzenia, obciążenie genetyczne – choroby w rodzinie, ale również o dietę, tryb życia.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może również wykonać diagnostykę, na przykład badanie USG. Zazwyczaj kieruje też pacjenta na inne badania, między innymi krwi.

Wizyta w gabinecie, w którym przyjmuje gastrolog jak sie przygotowac – przed wizytą warto zebrać dotychczasowe wyniki badań laboratoryjnych oraz obrazowych.

Specjalne przygotowanie jest konieczne wtedy, gdy podczas wizyty mają być wykonane badania gastrologiczne, na przykład USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia, rektoskopia. W tym przypadku konieczne jest udanie się na badania na czczo, czyli powstrzymanie się od jedzenia oraz od picia na wskazany okres przed procedurą.

Jakie badania gastrologiczne wykonuje gastrolog?

Badania gastrologiczne wykonywane przez lekarza gastrologa są wskazane wtedy, gdy konieczne jest przeprowadzenie dokładniejszej diagnostyki pojawiających się u pacjenta dolegliwości.

Wśród badań gastrologicznych najczęściej wykonuje się poniższe:
gastroskopia – badanie przełyku i żołądka
kolonoskopia – badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego
rektoskopia – badanie odbytnicy i kanału odbytu
polipektomia – badanie podobne do kolonoskopii, polegające na usuwaniu polipów

Badania można wykonać prywatnie. Ile kosztuje gastroskopia? Standardowe badanie to koszt około 300-500 złotych. Za kolonoskopię trzeba zapłacić od 300 do nawet 1000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *