Dofinansowanie do aparatu słuchowego

Od roku 2014 obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia dotyczące refundacji zarówno na aparaty i wkładki słuchowe, jak również urządzenia wspomagające słyszenie. Na najwyższą kwotę mogą liczyć dzieci i młodzież poniżej dwudziestego szóstego roku życia. Ile zatem ona wynosi i co należy zrobić, aby otrzymać refundację?

 

Aparaty słuchowe dla dzieci refundacja – na jakie kwoty można liczyć?

 

W przypadku dzieci i młodzieży do dwudziestego szóstego roku życia, można liczyć na przyznanie refundacji na kwotę maksymalną do dwóch tysięcy złotych na aparat słuchowy. Jeśli chodzi zaś o wkładkę uszną, to jest to sześćdziesiąt złotych. Bardzo ważne jest to, aby niedosłuch przekraczał wartość 30 dB HL. Refundacja na aparaty słuchowe przyznawana jest raz na trzy lata, natomiast refundacja na urządzenia wspomagające słyszenie raz na pięć lat. Do dwudziestego szóstego roku życia przyznawana jest także refundacja raz na pięć lat na systemy wspomagające słyszenie, która obejmuje kwotę 2750 zł. Jeśli chodzi o resztę kosztów, to są one pokrywane w dużej części przez PFRON.

 

Jak otrzymać refundację NFZ?

 

Pierwszym krokiem do otrzymania refundacji na aparaty słuchowe jest wykonanie badania słuchu. Konieczne jest umówienie się na wizytę u lekarza rodzinnego/pierwszego kontaktu, aby otrzymać skierowanie do specjalisty. Kolejnym etapem jest odwiedzenie laryngologa wraz z wynikami badań i skierowaniem, na podstawie których specjalista wystawia wniosek na aparat słuchowy. Otrzymany wniosek należy złożyć w regionalnym oddziale NFZ. Po uzyskaniu potwierdzenia, należy wrócić do punktu protetyki słuchu, w celu dopasowania właściwego aparatu słuchowego. Cena urządzenia i wkładki zostają pomniejszone o kwotę przyznanej refundacji.

Zobacz również: http://www.akustyksluchu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *