Czym jest psychoterapia indywidualna?

Często terapia grupowa, gdy członkowie grupy wzajemnie się pilnują i motywują, potrafi przynieść świetne rezultaty. Spotkania grup ludzi uzależnionych bardzo często odbywają się w formie grupowej wymiany doświadczeń i po prostu rozmowy, moderowanej jedynie przez prowadzącego spotkanie. Wiele jest jednak osób, które nie potrafią się otworzyć przed grupą obcych ludzi. Wiele problemów jest też na tyle indywidualnych, że spotkanie z grupą niewiele wniesie, albo przyda się jedynie jako uzupełnienie dla terapii indywidualnej.

Co to jest psychoterapia indywidualna?
Jest to taka forma terapii, w której pacjent ma bezpośredni i niczym niezakłócony kontakt z psychoterapeutą. Na ogół tylko w takich warunkach można liczyć na wytworzenie między tymi dwoma osobami więzi, na tyle silnej, by pozwoliła pacjentowi się w pełni otworzyć i zapewnić bardziej skuteczną psychoterapię. Czasem nawet ta zwykła, ludzka rozmowa z kimś, przed kim nie musimy (a nawet nie możemy) ukrywać naszego problemu może uczynić cuda. Szczególnie gdy terapeuta umiejętnie ją poprowadzi, gdyż oprócz bycia świetnym słuchaczem, kluczowe w pracy psychoterapeuty jest też zadawanie właściwych pytań we właściwym momencie.

Jak będzie wyglądała psychoterapia indywidualna?
Jak sama nazwa wskazuje – zależy to od indywidualnego przypadku. Przygotujmy się jednak na serię spotkań trwających niecałą godzinę – to spora różnica w porównaniu z terapią grupową, gdzie spotkania mogą trwać nawet kilka godzin. Podczas tych spotkań i dzięki odbywającym się w ich trakcie rozmowom masz szansę zmienić swoje życie na lepsze. A przecież zależy na tym zarówno Tobie, jak i psychoterapeucie, nie bójmy się więc terapii i umówmy się na wizytę.

Więcej: psychoterapia par

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *