Borelioza – metody leczenia (IDSA i ILADS)

Borelioza to choroba, którą można leczyć dwoma sposobami. Pomimo tego, że polscy specjaliści najczęściej wykorzystują jedną metodą leczenia (IDSA), to coraz częściej można spotkać się z wykorzystaniem metody ILADS. Drugi rodzaj terapii jest dość kontrowersyjny. Wielu lekarzy podważa skuteczność tego sposobu leczenia. Międzynarodowe Towarzystwo ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanyc uważa jednak, że ILADS jest o wiele efektywniejszą metodą leczenia boreliozy. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się obie techniki.

Leczenie boreliozy metodą IDSA

Metoda IDSA została opracowana Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych. Zdecydowanie jest ona najpowszechniej wykorzystywaną metodą leczenia. Zgodnie z zaleceniami antybiotyk podaje się dopiero w momencie, gdy pojawią się pierwsze objawy choroby. W większości przypadków nie podaje się leków po ugryzieniu kleszcza.
Lek (doksycyklina w dawce 200mg dla osoby dorosłej) podawany jest tylko w kilku wyjątkowych sytuacjach:
– Kleszcz znajdował się skórze minimum 36 godzin. Mowa tutaj o osobnikach należących do grupy I. scapularis.
– Od wyjęcia kleszcza ze skóry nie upłynęło więcej niż 72 godziny.
– Kleszcze występujące na danym terytorium zakażone są B. Burgdorferi (minimum 20% całej populacji).
– Nie ma przeciwwskazań do podania leku.
Jeśli pojawią się charakterystyczne objawy boreliozy, to konieczne jest zastosowanie kuracji antybiotykowej. Należy dodać, że trwa ona relatywnie krótko (3-4 tygodnie). Warto wiedzieć, że przez ten okres podaje się tylko jeden antybiotyk (doksycyklinę, cefuroksym lub amoksycylinę). Niekiedy konieczne jest podanie leku dożylnie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.
Jeśli po zakończeniu terapii antybiotykowej objawy nie ustaną, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zespołem poboreliazowym. W przypadku, gdy zdiagnozowano obecność krętka i objawy stawowe, należy powtórzyć terapię. Może okazać się jednak, że nie przyniesie ona pożądanych rezultatów. Wtedy zachodzi konieczność zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Trzeba wspomnieć, że im później rozpoczniemy leczenia metodą IDSA, tym gorzej. Najlepiej, aby borelioza była zdiagnozowana przed upływem 3 tygodni od zainfekowania.

Leczenie boreliozy metodą ILADS

W przypadku metody ILADS leczenie rozpoczyna się o wiele wcześniej, niż pojawią się pierwsze objawy choroby. Oczywiście mowa tutaj o przypadkach, gdy ryzyko zakażenia było bardzo prawdopodobne. Mowa tutaj o sytuacji, gdy:
– Kleszcz znajdował się w skórze kilka godzin.
– Kleszcz pochodził z obszarów endemicznych.
– Osobnik był wypełniony krwią.
– Podczas wyjmowania doszło do rozpadu kleszcza, przez co część jego część pozostała w skórze.
W takim przypadku należy niezwłocznie rozpocząć antybiotykoterapię, która trwa przez około 4 tygodnie.
Jeśli borelioza została zdiagnozowana, to konieczne jest zastosowanie terapii agresywnej. Polega ona na przyjmowaniu kilku różnych antybiotyków przez długi okres czasu (aż do całkowitego wyleczenia). Po ustąpieniu objawów terapia trwa jeszcze 2-4 miesiące. Leczenie metodą ILADS może trwać nawet kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *