Jak sobie pomóc przy katarze zatokowym?

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni zwiększa się ryzyko zachorowania na przeziębienie czy grypę na skutek spadku odporności. Zaczyna się niewinnie od pociągania nosem, swędzenia w gardle i zmęczenia. Gorzej, jeśli przyjdzie nam się zmierzyć z katarem zatokowym, który potrafi spędzić sen z powiek. Pędzenie czym prędzej do lekarza w celu uzyskania recepty na antybiotyk nie musi być jednak koniecznością. Dla własnego dobra lepiej jest się wstrzymać z antybiotykoterapią i wypróbować najpierw domowe sposoby, które okazują się być bardzo pomocne. Jak zatem poradzić sobie z uporczywym katarem zatokowym?

Katar zatokowy – jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami?

Sięganie po antybiotykoterapię w przypadku kataru zatokowego nie jest najlepszym rozwiązaniem, chyba że choroba naprawdę daje się mocno we znaki, a domowe sposoby zawiodły. Najczęściej jest jednak tak, że można samodzielnie zredukować objawy kataru zatokowego w przeciągu dwóch dni. Pomocna będzie aromatoterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych. W przypadku kataru zatokowego nieocenione okazują się być kąpiele z dodatkiem olejku eukaliptusowego, miętowego i sosnowego. Świetnie sprawdzą się także inhalacje z wykorzystaniem powyższych olejków eterycznych, które należy wykonywać kilka razy dziennie. Bardzo ważną kwestią jest również wygrzanie się, a szczególnie stóp, przez które najmocniej ucieka ciepło. Zamiast aptecznego antybiotyku wspaniałym panaceum okazuje się być dobrze znany każdemu czosnek. W czasie ataku kataru zatokowego należy wyposażyć się w jego duże ilości. Podobnie zresztą jak w witaminę C. Najlepiej jest jednak dostarczyć ją do organizmu w naturalnej postaci. Witaminę C znajdziemy przede wszystkim w świeżych warzywach i cytrusach, a szczególnie w natce pietruszki. Z kolei na podrażnioną skórę na nosie zaleca się nanosić regularnie maść witaminową o działaniu nawilżającym, aby zmniejszyć dyskomfort.

Jak jeszcze można sobie pomóc?

W przypadku kataru zatokowego nieocenione będą różne metody czyszczenia zatok. W tym celu należy wyposażyć się hipertonicznym roztworem soli fizjologicznej, który bezproblemowa dostaniemy za przysłowiowe grosze w każdej aptece. Wystarczy regularnie aplikować sobie taki roztwór do nozdrzy, aby szybko poczuć ulgę. Zaleca się również oczyszczać jamy nosa za pomocą chusteczek nasączonych ziołami. Pomocne okazują się być także płukanki z izotonicznym roztworem soli morskiej. Takie płukanki należy robić kilka razy dziennie przez około kilka sekund. Dzięki temu możliwe jest oczyszczenie zatok i usunięcie zalegającej w nich wydzieliny. W soli morskiej znajdują się między innymi potas, sód, wapń i magnez, które przeciwdziałają zapaleniu zatok. Jest to tani, prosty do wykonania i skuteczny sposób na objawy kataru zatokowego.

Czasami konieczne jest sięgnięcie po tabletki o działaniu przeciwbólowym w przypadku uporczywego zapalenia zatok. Silne działanie przeciwzapalne wykazują leki zawierające ibuprofen, które dostępne są bez recepty. Przy niewielkim bólu zatok lepiej jest posiłkować się jednak preparatami ziołowymi. Należy przy tym pamiętać, że leków na zatoki bez recepty nie powinno się stosować dłużej niż przez okres trzech dni. Jeśli objawy kataru zatokowego nie ustąpią, to należy udać się do lekarza.

2 odpowiedzi do “Jak sobie pomóc przy katarze zatokowym?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *