Co mogą oznaczać leukocyty w naszym moczu?

Gdy wynik badania moczu wskazuje na to, że poziom zawartych w nim limfocytów jest podwyższony, wiele kobiet nie ukrywa swojego niepokoju. Na szczęście, obawy wcale nie muszą być uzasadnione. Owszem, może być to sygnał świadczący o poważnej chorobie, znacznie częściej jednak mamy do czynienia z sygnałem świadczącym o infekcją, z którą łatwo można się uporać.

Limfocyty w moczu – jakie są normy?

Z badaniem, którego celem jest ustalenie, jaka jest ilość obecnych w moczu leukocytów, mamy do czynienia dość często. Prawidłowy jest przede wszystkim wynik mówiący o obecności od jednego do trzech leukocytów w polu widzenia. Jeśli jest ich więcej – lekarz wspomina o leukocytonurii.

Jakie mogą być przyczyny leukocytonurii?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną leukocytonurii jest zapalenie pęcherza moczowego – infekcja, która może być wywoływana zarówno przez wirusy i grzyby, jak i przez bakterie. Oczywiście, obecność leukocytów w moczu zwykle nie jest jej jedynym objawem, pacjentki skarżą się więc na ból i pieczenie odczuwane podczas oddawania moczu. Niekiedy do tych standardowych objawów dołącza również gorączka oraz trudne do opanowania poczucie parcia na pęcherz. Na szczęście, zwykle już jednak wizyta u lekarza pozwala na uzyskanie leków, które pozwalają na rozwiązanie tego problemu.
Bywa i tak, że leukocyty obecne w naszym moczu wcale nie informują nas o infekcji, a jedynie są dowodem na to, że organizm reaguje w dość niestandardowy sposób na przyjmowanie niektórych leków. Owszem, wyniki potrafią budzić niepokój, jeśli jednak w tym samym czasie przyjmujemy antybiotyki albo niesteroidowe leki przeciwzapalne, możemy łatwo wytłumaczyć ich pochodzenie.

Bywa i tak, że leukocyty obecne w moczu informują nas o ryzyku wystąpienia zapalenia woreczka robaczkowego. Nie zdarza się to często i zwykle musimy liczyć się także z obecnością objawów dodatkowych takich, jak choćby ból brzucha występujący w okolicy pępka.

Także zapalenie przydatków lubi informować o swoim istnieniu poprzez podwyższony poziom leukocytów, choć i tu pojawiają się objawy dodatkowe. Zwykle jest to promieniujący do ud ból, z którym mamy do czynienia po obu stronach podbrzusza. Ból taki zwykle nasila się podczas współżycia, może mu przy tym towarzyszyć podwyższona temperatura.

Nie można zapominać także o schorzeniach nerek. Tych jest co najmniej kilka, w każdym przypadku jednak przekraczająca normę ilość leukocytów w moczu stanowi jeden z objawów. Gdy mamy do czynienia z kamicą nerkową, jej zwiastunem jest również ból w okolicach lędźwi w połączeniu z mdłościami i nudnościami. Dość częstym zjawiskiem jest także krwiomocz, a przeciwdziałanie wymaga pomocy lekarza. Jeśli z kolei mamy do czynienia z odmiedniczkowym zapaleniem nerek, należy sprawdzać też objawy takie, jak ogólne osłabienie, bóle lędźwi, gorączka oraz wymioty. Z kolei kłębuszkowe zapalenie nerek można rozpoznać także na podstawie wyglądu moczu, ten bowiem pieni się i nie jest różowy, ale brunatny. W postaci przewlekłej choroba ta kończy się też niedokrwistością i objawami typowymi dla choroby niedokrwiennej serca. Ostatnią z chorób z tej grupy jest śródmiąższowe zapalenie nerek z krwiomoczem, tępym bólem brzucha i wysypką.
Gdybyśmy jednak spytali pacjentów, jakiej choroby obawiają się najbardziej, ci z pewnością wspomnieliby w pierwszej kolejności o nowotworze pęcherza moczowego. Na szczęście, ten pojawia się stosunkowo rzadko, a sygnałem alarmowym, poza podwyższonymi leukocytami w moczu jest obecność w nim krwi, a także pojawienie się bólów krzyżowych i bólów brzucha.

Na szczęście, w większości przypadków nie mamy powodów do obaw, okazuje się bowiem, że z leukocytami w moczu możemy mieć do czynienia nawet pomimo braku stanu zapalnego. Dzieje się tak choćby wówczas, gdy tuz przed wizytą w toalecie byliśmy aktywni fizycznie, a także wtedy, gdy przechodzimy lekką anginę, a nawet – jesteśmy lekko odwodnieni. Choć jednak wynik nie musi sugerować od razu, że z naszym organizmem dzieje się coś złego, bez względu na okoliczności warto skonsultować go z lekarzem.

Jedna odpowiedź do “Co mogą oznaczać leukocyty w naszym moczu?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *