Asymetria ułożeniowa u niemowląt

Asymetria ułożeniowa u niemowląt to stan, który może mieć charakter fizjologiczny przemijający wraz z upływem czasu. Może ona także świadczyć o nieprawidłowym rozwoju, a nawet sugerować istnienie ciężkiej patologii. Istotne jest wczesne wykrycie asymetrii, co pozwala na szybkie wdrożenie właściwie dobranej terapii. Dzięki temu uchronimy pociechę przed nieprawidłowościami w jej rozwoju.

Mianem asymetrii ułożeniowej niemowląt określa się stan, w którym maluch – mimo tego, że ukończył już trzeci miesiąc życia – nadal przejawia objawy strukturalne bądź motoryczne wskazujące na brak symetrii ciała.

Jakie są objawy asymetrii ułożeniowej niemowląt?

Rodziców powinny zaniepokoić takie objawy, jak:
spoglądanie przez dziecko częściej w jedną – prawą bądź lewą – stronę;
preferowanie przy karmieniu jednej piersi;
wkładanie do buzi częściej jednej rączki, druga pozostaje wówczas wyprostowana i zaciśnięta;
odwracanie główki częściej w jedną stronę;
spłaszczenie główki po jednej stronie.
Objawem, który powinien skłonić do konsultacji z lekarzem jest również układanie się malucha w pozycji przypominającej kształt banana.

Rozpoznanie

Asymetria ułożeniowa to problem o złożonym charakterze. W związku z tym niezbędne jest skorzystanie z pomocy różnych specjalistów. Lekarz pierwszego kontaktu może zdecydować o skierowaniu maluszka do neurologa, ortopedy, ale również fizjoterapeuty.

Leczenie

Należy pamiętać, że układ nerwowy jest najbardziej plastyczny do momentu ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku asymetrii ułożeniowej podjąć działania jak najwcześniej. Właściwie prowadzona terapia pozwala na w przeszło dziewięćdziesięciu procentach skorygowanie asymetrii. Praca z profesjonalnym rehabilitantem to jednak nie wszystko. Istotne jest, aby rodzice wykonywali z dzieckiem szereg ćwiczeń. Zalicza się do nich między innymi częste układanie maluszka na brzuchu, podchodzenie do dziecka z różnych stron, stymulowanie do zabawy przy użyciu nie jednej, a obu rączek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *